خانه / آنچه لازم است بدانیم / اشتباهات رایج سئو و راه پیشگیری از آنها

اشتباهات رایج سئو و راه پیشگیری از آنها


با تغییرات الگوریتم موتورهای جستجو و اپدیت های پیاپی گوگل، داشتن بهترین شرایط سئو سخت و دلهره آور به نظر میرسد. سوالاتی مانند اینکه “آیا هنوز بک لینک ها اولویت دارند؟” و “آپدیت پنگوئن یا پاندا در گوگل چیست و چگونه بازدید خود را به خاطر آنها از دست ندهیم؟” ذهن وبمسترها را مشغول کرده است. ولی تفاوتی نمی کند که این تغییرات به چه شکلی بوده و الگوریتم های موتور جستجو چگونه عمل می کنند. در اصول اساسی بهینه سازی سایت ۵ اشتباه رایج سئو وجود دارد که باید از آنها پرهیز کنید. در اینجا به بررسی انها و ارائه راهکار مناسب می پردازیم.

۱ – اشتباه در انتخاب کلمات کلیدی مناسب

اینترنت بر اساس کلمات کلیدی عمل می کند. وب سایت ها تنها زمانی در نتایج جستجو ظاهر می شوند که عبارت جستجو شده با کلمات کلیدی شان مرتبط باشد.اولین اشتباه رایج سئو می تواند آن باشد که اگر شما مطالب سایتتان را بدون بررسی و استفاده از کلمات کلیدی مناسب منتشر می کنید، بسیاری از فرصت های خود را برای جذب بازدیدکنندگان از موتورهای جستجو از دست می دهید. کلمه کلیدی در واقع همان کلمه یا مجموعه کلماتی است که کاربر در موتورهای جستجو وارد می کند. با استفاده از ابزار رایگانی مانند Adwords keyword Research گوگل می توانید به دنبال کلمات کلیدی باشید که دفعات جستجوی انها زیاد بوده و در کنار آن رقبای کمی برای شما در نتایج جستجو وجود دارد. در آینده مطلبی تکمیلی برای درک بهتر این بخش ارائه خواهیم داد.

۲ – داشتن بک لینک های کم ارزش به سایت

با اینکه بک لینک ها نقش مهمی در تجارت اینترنتی و بهینه سازی سایت شما ایفا می کنند، نباید کیفیت را فدای کمیت و تعداد بک لینک ها کنید. بک لینک ها از سایتهایی با رنک پایین، اسپم سایت ها، سایت های غیر مرتبط به شما و سایتهایی که صرفا جهت اشتراک لینک طراحی شده اند، با توجه به آخرین تغییرات گوگل یک اشتباه رایج سئو می باشد که براحتی می تواند به سئو سایت شما آسیب بزند.الگوریتم گوگل پنگوئن براین اساس طراحی شده است که سایت های اسپم را از لسیت نتایج خارج کند، و در آن کیفیت بک لینک های سایت یکی از فاکتورهای مهم گوگل برای شناخت یک سایت بعنوان اسپم در نظر گرفته می شود. بنابراین تمرکز و تلاش خود را بر بدست آوردن بک لینک های با کیفیت و مناسب از سایت های مرتبط قرار دهید تا اینکه مسیر ساده را انتخاب کرده و لینک های کم ارزش را برای سایتتان جمع آوری کنید.


۳ – ساخت سایت هایی که به خوبی ایندکس نمی شوند

لیست نتایج نشان داده شده توسط گوگل براساس ایندکس صفحات از سایت ها می باشد که با الگوریتم های مشخصی تحلیل و بررسی شده اند.چگونه در ابتدا سایت ما ایندکس شود؟ سایت شما باید ابتدا توسط موتورهای جستجوی ایندکس شوند تا خلاصه ی محتوای سایت شما را برای بررسی پتانسیل ارائه آن در نتایج جستجو در آینده ذخیره نمایند. اگر موتورهای جستجو امکان بررسی و ایندکس صحیح شما را نداشته باشند شما نمی  توانید کاربران زیادی را از طریق موتورهای جستجو جذب کنید. عوامل زیادی بر ایندکس نشدن سایت شما نقش دارند که مهمترین آنها را در اینجا ذکر می کنیم.

استفاده بیش از حد از تصاویر – موتورهای جستجو توانایی درک متون موجود در عکس ها را ندارند. اگر مطالب و نکات مهمی را در تصاویر (مانند عنوان و توضیحات فعالیت هایتان) بکار ببرید در گوگل ایندکس نخواهند شد. (بهینه سازی تصاویر)

انیمیشن های فلش – اطلاعات و متون بکار رفته در فلش ها قابل درک برای موتورهای جستجو نیستند پس به ندرت از آنها استفاده کنید. با اینکه زیبایی و طراوت خاصی به صفحات شما می بخشند استفاده بیش از حد و غیر اصولی از آنها یک اشتباه رایج سئو می باشد.

کدهای جاوا – جاوا اسکریپت و کدهای مانند آن توانایی ها و کاربردهای زیادی را به کاربران ارائه می دهند ولی توسط گوگل ایندکس نمی شوند. برای جلوگیری از این مشکل می توانید تنظیمات فایل robot.txt را بگونه ای انجام دهید تا یک نسخه متنی را بجای کدهای شما به موتورهای جستجو نمایش دهد.

۴ – عدم بروزرسانی مداوم سایت

مطالب و محتوای قدیمی ارزش محتوایی سایت شما را کاهش داده و موجب بازگشت کمتر کاربران به سایت شما خواهد شد. موتورهای جستجو اهمیت زیادی به بروز رسانی و تازگی محتوای سایت شما دارند. همچنین افزودن مطلب جدید به سایتتان گستره کلمات کلیدی و امکان بازدید شما از طریق موتورهای جستجو را افزایش می دهد.

۵- تمرکز بر موتورهای جستجو و غافل شدن از کاربران

درست است که بهینه سازی مطالب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است ولی بازدیدکنندگان سایت شما مهمترند. فعالیت هایی که در زمینه سئو انجام می دهید نباید کیفیت و زیبایی ارائه مطالب به کاربران تحت تاثیر قرار دهند زیرا موجب خروج کاربران از سایت شما و عدم بازگشت آنها می شود.دستورات بهینه سازی سایت را در حد امکان دنبال کنید ولی احترام به کاربر را هرگز از  یاد نبرید. مطمئن باشید که مزد این کار را خواهید گرفت.

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !