خانه / آنچه لازم است بدانیم / بازاریابی اجازه ای

بازاریابی اجازه ای

در این مقاله بنا داریم که مفهوم بازاریابی اجازه ای یا Permission Marketing را برای شما شرح دهیم.اگر تا به حال در کسب و کار فروش آنلاین بوده اید به احتمال زیاد باید با این مفهوم آشنا باشید. بازاریابی اجازه ای امتیازِ (و نه حق) ارائه پیام های تبلیغاتی به مشتریانی که در واقع تمایل به شنیدن و یا دیدن آن پیام را دارند می باشد.

در قرن بیستم محبوب ترین برنامه های تلویزیونی هم با تبلیغات پر سر و صدا از انواع محصولات همراه بود. تقریباً تمام رسانه های ارتباط جمعی از جمله تلویزیون، روزنامه ها، رادیو با تبلیغات همراه بود. اما در قرن ۲۱ رسانه اینترنت شرایط متفاوتی را به ارمغان آورد.
تلاش برای “کسب درآمد” در وب معمولاً شامل تبلیغاتی خاص می شود که آمیزه ای از تکنیک های مختلف است. نگران نباشید در این مورد بیشتر توضیح می دهم. حتی اگر زمان کمی در وب صرف کرده باشید، متوجه این موضوع شده اید که شما نمی توانید باعث شوید کسی در اینترنت کاری را انجام دهد که تمایل به انجام آن ندارد. در واقع ماهیت اینترنت سانسور گونه است به این معنی که شما در اطراف مطالبی گشت و گذار می کنید که می خواهید و مسیرهایی را که تمایلی ندارید، وارد نمی شوید.بله، در اینترنت نمی توانید کسی را مجبور کنید به شما توجه کند. نهایت کاری که می توانید انجام دهید این است که جلب توجه کنید.

بازاریابی اجازه ای یک روشی جایگزین تلاش مستقیم برای به دست آوردن توجه و ناخوشایند بنظر رسیدن است. در واقع می توانیم اجازه مخاطب برای انتقال پیام های بعدی به آنها را کسب کنیم. بازاریابی اجازه ای یا بازاریابی با مجوز، زمانی است که شما از مشتری برای ارتباط های بعدی اجازه می گیرید و این به این معنی است که شما قانونمندانه پیام های بازاریابی را به آنها می رسانید. اجازه از مخاطب می تواند از راه های گوناگونی گرفته شود. به عنوان مثال از آنها بخواهید که با عضویت در وب سایت شما، به شما ملحق شوند و تمایل خودشان را برای پریافت اطلاعات بعدی به شما نشان دهند. زمانیکه افراد اجازه خود را بیان کردند، شما می توانید پیام های بازاریابی را به آنها ارسال کنید. مانند پیشنهادات جدید برای خرید مجدد، اخبار جدید شرکت و یا کسب و کار خود. در این نوع بازاریابی شما باید راه حل هایی داشته باشید که آنها بتوانند هر زمان که خواستند دیگر پیام های شما را دریافت نکنند مانند لغو عضویت در وب سایت شما یا Unsubscribe کردن در ایمیل ها


کارهای جالبی هستند که شما می توانید با ترکیب اجازه و ایمیل مستقیم انجام دهید، اما اگر یک بودجه عظیم و تجربه و علم آن را داشته باشید… که بسیاری از کسب و کارها آن را انجام نمی دهند. ایمیل ابزار ارزشمندی برای بازاریابان اجازه ای است، اما متاسفانه، بسیاری از بازاریابانِ ایمیل آن را اشتباه به انجام می رسانند. اصل اساسی در بازاریابی اجازه ای این است که شما نیاز به ایجاد محتوایی با ارزش ذاتی بالا دارید که توجه مخاطب را کسب کنید که در بسیاری از مواقع متاسفانه نادیده گرفته می شود.

سازندگان هرزنامه (اسپم) و فعالان بی اخلاق اینترنتی، باعث تضعیف اعتماد مخاطبین شده اند. شرکت ها هنوز لیست های ایمیل را می خرند، و سپس از آنها استفاده برای ارسال پیام های ناخواسته استفاده می کنند. به عبارت دیگر فکر کنم که با من هم عقیده باشید که در inbox ایمیل هر کسی امروزه مقدار بسیار زیادی از چرندیات به درد نخور و درهم برهم است. بنابراین به عنوان تکامل بازاریابی اجازه ای، سوال تنها این نیست که چگونه می توانیم محتوایی ایجاد کنیم که آنقدر عالی باشد که مردم آن را انتخاب کنند؟ به گونه ای دیگر باید از خود سئوال کنیم که چگونه می توانیم کاری کنیم که پیام خودمان در میان این همه ایمیل های هرز شنیده شود؟
بدانید که پست الکترونیک هنوز هم کار می کند و ابزار بسیار مهمی در عرصه تبلیغات است. اما روشی خیلی مهم برای اینکه این استراتژی اثرگذارتر باشد این است که به شکلی هدفمند و تدریجی و با اجازه مخاطب ارسال شود.

مهم ترین عامل در یک محتوای جالب چیزی است که ارزش گفتن را دارد، مطلبی که واقعی باشد و نه یک بلوف یا مطلب غیر جالب. ما در همین وب سایت راجع به بازاریابی محتوا صحبت کردیم و برای اینکه در این مورد بیشتر بدانید به شما توصیه می کنم این مطلب را بخوانید.برای اینکه به جمع بندی این مطلب برسیم باید بگویم که بازاریابی اجازه ای روشی بسیار به صرفه برای افزایش فروش است که در این روش مشتری معمولاً اقدام به خریدهای بیشتر از شما خواهد کرد و اغلب هزینه کمتری نسبت به سایر استراتژی های بازاریابی برای شما دارد.

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !