خانه / آنچه لازم است بدانیم / رقابت، عاملی که پپسی را موفق کرد

رقابت، عاملی که پپسی را موفق کرد

پپسی، نوشیدنی گازدار غیر الکلی توسط شرکت پپسی‌کو تولید می شود. این نوشیدنی در سال 1893 حضور خود در بازار را با نام "نوشیدنی براد" (Brad's Drink) آغاز کرد و در بیست و هشتم آگوست 1898 به پپسی کولا و در سال 1961 به پپسی تغییر نام داد.

پپسی


پپسی توسط "کیلب برادهم" در داروخانه وی تولید و فروش آن از همین داروخانه و با نام نوشیدنی برد آغاز شد. پس از آن که آنزیم گوارشی پپسین و دانه های کولا در دستورالعمل تهیه این نوشیدنی افزوده شدند نام آن به پپسی-کولا تغییر کرد. در حقیقت برادهم تولید یک نوشیدنی جذاب که به گوارش غذا و افزایش انرژی کمک می کرد را هدف گذاری کرده بود. در سال 1902، برادهم شرکت پپسی-کولا را ایجاد کرده و در سال 1903 پتنتی برای دستورالعمل تهیه آن ثبت کرد.

 

پپسی؛ با سابقه از 1893


در سال 1903، برادهم تولید پپسی-کولا را از داروخانه خود به یک انبار کرایه ای منتقل کرد. در آن سال، برادهم موفق به فروش 7 هزار و 968 گالن از نوشیدنی خود شد. سال بعد، عرضه پپسی-کولا در بطری های شش اونسی آغاز شد و میزان فروش به 19 هزار و 848 گالن رسید. در سال 1909، "بارنی اولدفیلد"، راننده مسابقات اتومبیلرانی، نخستین فرد مشهوری بود که به حمایت از پپسی-کولا پرداخته و آن را نوشیدنی قوی، طراوت بخش، نیروبخش و خوب پیش از مسابقه عنوان کرد. پس از آن تم تبلیغاتی "خوشمزه و سالم" طی دو دهه برای پپسی استفاده شد.

در سال 1926، پپسی-کولا نخستین طراحی مجدد لوگو خود را از زمان معرفی طراحی اصلی در سال 1905 تجربه کرد. در سال 1929، لوگو پپسی بار دیگر تغییر کرد. در سال 1931 و در زمان اوج رکود بزرگ، به واسطه ضررهای مالی ناشی از نوسان شدید قیمت شکر در نتیجه جنگ جهانی اول، شرکت پپسی-کولا اعلام ورشکستگی کرد. دارایی این شرکت به فروش رسید و "روی مگارژل" نشان تجاری پپسی را خریداری کرد.
 

پپسی؛ با سابقه از 1893


مگارژل در این زمینه ناموفق بوده و خیلی زود دارایی های پپسی توسط "چارلز گات"، صاحب کسب و کار تولید شربت در بالتیمور، مریلند و رئیس شرکت لوفت، خریداری شد. لوفت در زمینه تولید آب نبات فعال بود و در فروشگاه های خرده فروشی آن آب گازدار و نوشابه به فروش می رسید. گات در پی جایگزینی کوکا کولا در فروشگاه های لوفت بود زیرا این شرکت حاضر به ارائه تخفیف به وی نشده بود. بر همین اساس، گات از شیمیدان های لوفت درخواست کرد تا فرمول نوشیدنی پپسی-کولا را تغییر دهند. کوکا کولا بین سال های 1922 تا 1933 سه بار پیشنهاد خرید پپسی-کولا را مطرح کرد که با مخالفت این شرکت مواجه شد.
 

پپسی؛ با سابقه از 1893


طی دوران رکود بزرگ در آمریکا، پپسی از محبوبیت بیشتری برخوردار شد که با معرفی بطری های 12 اونسی در سال 1936 همراه بود. در شرایطی که بطری های 6.5 اونسی کوکا کولا به قیمت پنج سنت عرضه می شدند، پپسی توجه مصرف کنندگان را با بطری های 12 اونسی و قیمت مشابه به سوی خود جلب کرد. بین سال های 1936 تا 1938 سود پپسی-کولا دو برابر شد.

پس از مبارزه حقوقی طولانی – 1935 تا 1941 – بین گات و لوفت که با شکست گات به پایان رسید، "والتر مک" رئیس جدید پپسی-کولا نام گرفت و هدایت این شرکت را در دهه 1940 بر عهده داشت. مک که حامی راهبردهای مترقی بود متوجه شد راهبرد این شرکت در استفاده از تبلیغات برای مخاطبان عام شامل آفریقایی‌آمریکایی ها نمی شود و یا از کلیشه های قومی برای به تصویر کشیدن سیاه پوستان استفاده می کند. وی بازار آفریقایی‌آمریکایی ها را بازاری بکر دریافته و با تبلیغاتی که به طور مستقیم آنها را هدف گذای کرده بود افزایش سهم پپسی از این بازار را دنبال کرد که با شروع جنگ جهانی دوم روندی کند پیدا کرد.
 

پپسی؛ با سابقه از 1893


در سال 1947، والتر مک تلاش های خود را از سر گرفت. وی برای فعالیت های تبلیغاتی خود "ادوارد بوید" را استخدام کرد و با تبلیغاتی که در آنها تصویری مثبت از سیاه پوستان ارائه می شد، کمپین های بازاریابی خود را آغاز کردند. همچنین بوید رهبری تیم فروشی که تمام اعضای آن را سیاه پوستان تشکیل می دادند، بر عهده داشت. با این وجود، قوانین تبعیض نژادی و جیم کرو همچنان در آمریکا وجود داشتند و تیم بوید با تبعیض و شرایط سختی مواجه بود. اما بوید از تبعیض نژادی به عنوان یک ابزار فروش استفاده می کرد. بر همین اساس، سهم بازار پپسی در برابر کوکا کولا رشد چشمگیری را تجربه کرد.
 

پپسی؛ با سابقه از 1893


البته تمرکز بر سیاه پوستان نگرانی هایی را در شرکت پپسی-کولا و شرکت های وابسته به آن درباره از دست دادن مصرف کنندگان سفید پوست به همراه داشت. در همین راستا، مک عنوان کرد که پپسی-کولا قصد ندارد به عنوان نوشیدنی سیاه پوستان شناخته شود.

پس از قطع همکاری مک با پپسی-کولا در سال 1950، حمایت از تیم فروش سیاه پوستان این شرکت نیز کم رنگ شده و پس از مدتی به طور کامل قطع شد. در اوایل دهه 1960 خطوط تولید پپسی-کولا با معرفی پپسی رژیمی و خرید مانتین دئو گسترش یافت. در سال 1965، پپسی کولا با شرکت فریتو-لی ادغام شده و پپسی‌کو شکل گرفت که تا به امروز همچنان به فعالیت های خود در زمینه مواد غذایی و نوشیدنی ادامه داده است.

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !