خانه / بزرگان کسب و کار / سومین فرد ثروتمند جهان در سال 2014، ثروتش را از کجا و چگونه بدست آورده است؟

سومین فرد ثروتمند جهان در سال 2014، ثروتش را از کجا و چگونه بدست آورده است؟

main_1

اگر فهرست ثروتمندترین افراد جهان در چند سال اخیر را مرور کرده باشید، نام یک فرد بصورت ثابت در بالاترین جایگاه این فهرست همواره به چشم خورده است. وارن بافت 84 ساله، در سال گذشته نیز به عنوان سومین مرد ثروتمند جهان معرفی شد. او که اکنون بزرگترین سرمایه‌گذار جهان است، کار خود را از سن سيزده سالگی به عنوان روزنامه‌فروش دوره گرد آغاز کرد و يك مزرعه كوچك خريد. بافت در ابتدا، هیچ سرمایه‌ای نداشت اما حالا دارایی خالص او در حدود 73 میلیارد دلار است. اگر می‌خواهید با او و شیوه کسب و کارش آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

0_1

بافت در شهر اوماها در ايالت نبراسکای امريکا سکونت دارد و از جمله شرکت‌های معروفی که او سهامدار آنهاست، امريکن اکسپرس و ژيلت‌اند.او مدیر عامل و بیشترین سهام‌دار شرکت «برکشایر هات اوی» است. بافت در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶، ۸۳ درصد از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. حجم دلار اهدایی او تقریبا 30 میلیارد دلار است؛ اهدای دارایی در این سطح در تاریخ بی‌نظیر بوده ‌است.

1_1

بافت به داشتن زندگی مقتصدانه و رفتار فروتنانه مشهور است. او کماکان در خانه خود در داندی که در سال ۱۹۸۵ میلادی به ارزش 31 هزار و 500 دلار خریداری کرده ‌است، زندگی می‌کند. البته او خانه گران‌تری در لاگونا بیچ، در ایالت کالیفرنیا دارد که در سال ۲۰۰۴ خریده است.

2_1

درآمد سالیانه بافت در سال ۲۰۰۶ میلادی حدود 100 هزار دلار بود که در مقایسه با استاندارد درآمد یک شخص با چنین جایگاهی، ناچیز است.جالب است بدانید او نخستين سهام خود را در 11 سالگي خريد و اكنون افسوس مي‌خورد كه چرا زودتر شروع نکرده است. او می‌گوید: «فکر نکنید فرزندانتان کوچکند. آنها را به سرمايه‌گذاري تشويق كنيد». او می‌گوید: «کتاب «تاریخچه شخصی» از کاترین گراهام بهترین کتابی است که خوانده‌ام و فکر می‌کنم هر کسی باید آن را بخواند». او درباره آخرین ولخرجی بزرگ خود می‌گوید: «داشتن پول زیاد نتوانست راه زندگی مرا در هیچ چیزی تغییر دهد. اما در مقابل خریدن هواپیما نمی‌توانم مقاومت کنم. من در سال چندین هزار دلار  صرف این کار می‌کنم!»

3_1

وارن بافت درباره شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری‌اش می‌گوید: «برکشایر بخشی از من است که هیچ‌گاه نتوانسته‌ام از آن جدا شوم. اما فکر نمی‌کنم بخواهم دارایی‌هایم را در شش یا هشت سال آینده پنج برابر کنم. همین مبلغ هم اکنون به اندازه کافی زیاد است و می‌توانم با آن کارهای زیادی انجام بدهم. اکنون دارایی من به حدی رسیده یه می‌توانم کارهای مهمی انجام دهم.»او درباره بیل‌گیتس می‌گوید: «اگر قرار است کسی شرکت مرا تصاحب کند، امیدوارم آن آدم، بیل باشد».بافت همیشه خودش اتومبيل شخصي خود را مي‌راند و هيچ راننده يا محافظ شخصي ندارد. هرگز با جت شخصي سفر نمي‌كند هرچند كه مالك بزرگ‌ترين شركت جت شخصي دنياست.

4_1

شركت بافت از 63 شركت تشکیل شده است. او هر ساله تنها يك نامه به مديران اجرایي اين شركت‌ها مي‌نويسد و اهداف آن سال را ابلاغ مي‌کند. او هرگز جلسات يا مكالمات تلفني را بر مبناي يك شيوه قاعده‌مند برگزار نمي‌کند و به مديران اجرایي خود 2 اصل آموخته است: اصل اول این است که «هرگز ذره‌اي از پول سهامداران خود را هدر ندهید» و اصل دوم می‌گوید «اصل اول را فراموش نكنيد!»

5_1

 

او به كارهاي اجتماعي شلوغ تمايلي ندارد. سرگرمي او پس از بازگشت به منزل، درست كردن مقداري ذرت بوداده (پاپ كورن) و تماشاي تلويزيون است.

وارن بافت نه با خودش تلفن همراه حمل مي‌كند و نه كامپيوتري بر روي ميز كارش دارد. او همیشه به جوانان می‌گوید: «از كارت‌هاي اعتباري دوري کنید و به خودتان متكي باشید؛ پول انسان را نمي‌سازد، بلكه انسان است كه پول را ساخته. ضمنا تا جایی که می‌توانید، ساده زندگي كنيد. به توصيه‌هاي ديگران توجه نكنيد فقط به آنها گوش كنيد اما كاري را كه فكر مي‌كنيد درست است انجام دهيد. دنبال مارك‌هاي معروف نباشید. آن چيزهایي را بپوشيد كه به شما احساس راحتي دست مي‌دهد. پول خود را به خاطر چيزهاي غيرضروري هدر ندهيد. تنها به خاطر چيزهایي خرج كنيد كه واقعا به آنها نياز داريد. اين زندگي شماست. چرا به ديگران اين فرصت را مي‌دهيد كه براي زندگيتان تعيين تكليف کنند؟»

6_1

بافت، فارغ‌التحصيل دانشگاه نبراسكاست و فوق‌ليسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشكده بازرگاني كلمبيا تحت نظارت بنجامين گراهام گرفته است. سرمايه‌گذار و نويسنده معروف، فيليپ فيشر در بينش و فلسفه سرمايه‌گذاري بافت تاثير زیادی گذاشته است.بافت یکی از مخالفان سرسخت انتقال ثروت از يك نسل به نسل بعدي است. شاید برای همین است که اعلام كرده بخش زیادی از ثروتش پس از مرگ او به بنياد بافت منتقل شود. ارزش هر سهم شركت سرمايه‌گذاري او  در حال حاضر 83 هزار دلار است. او درباره سرمایه‌گذاری می‌گوید: «شناسايي يك سرمايه‌گذاري خوب و دل بستن به آن، بهتر از پريدن از يك سرمايه‌گذاري به سرمايه‌گذاري ديگر است».من همواره می‌دانستم که روزی یک آدم پولدار خواهم شد! فکر نمی‌کنم حتی یک لحظه هم به این موضوع شک کرده باشم!

7_1

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !