خانه / نوشته هایم در مطبوعات / من از صف می ترسم

من از صف می ترسم

این روزهاصف‌های عریض و طویل دریافت کد بورسی آدم را به یاد صف‌های دو سال پیش روبه‌روی صرافی‌ها می‌اندازد.
مردم پریشان با پول‌های سرگردان در جست‌وجوی بستری امن که بتوانند در برابر غول کاهنده‌ی تورم از دارایی خود حفاظت کنند.
.
من از صف می‌ترسم. صف برای من یادآور دو چیز است: اضطراب جمعی و قحطی اجتماعی. از کودکی تابه‌حال هربار دیدم مردمی در صف ایستاده‌اند یا برای به‌چنگ آوردن کالایی کم‌یاب بوده یا برای فرونشاندن ترس فقر احتمالی.
به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی بازار بورس هرکشور دماسنج اقتصاد آن کشور است. با نیم‌نگاهی به شاخص‌ شرکت‌های خرد و کلان می‌توان با تخمین خوبی به وضعیت کلی اقتصاد پی برد. حالا در ایران! چه خبر شده؟ کدام روزنه‌ی امید به بهبود اقتصاد باز شده که ما از آن بی‌خبریم.

 

.
در این روزها که غول‌های اقتصاد جهان زمین‌گیر شده‌اند در این کشور چه پیش‌آمده که شاخص‌های بورس هرروز قله‌های تازه‌ای فتح می‌کنند و سرمایه‌گزاران را با عشوه‌های دلبرانه به‌سوی خود دعوت می‌کنند؟ در چند روز گذشته بازار بورس امریکا، آلمان، ژاپن و کره‌ جنوبی با افت شدید شاخص‌ روبه‌رو شده‌اند.
.
جهان دارد یکی از بی‌سابقه‌ترین دوران رکود خود را پشت سر می‌گذارد، رکودی که زخمش احتمالن تا سال‌ها بر پیکر اقتصاد دنیا باقی خواهد ماند. درست در همین احوال بورس ونزوئلا، با آن اقتصاد مشعشعش، و بورس ایران محصور در میانه‌ی تحریم‌ها، تورم افسارگسیخته و نزول قیمت نفت دارند از رشد خبر می‌دهند. هیچ تحلیلی چه تکنیکال چه فاندامنتال نمی‌تواند وضعیت امروز بازار را به درستی توضیح دهد، چون حجم بزرگ نقدینگی امروز فرمانده قدرتمند بازار است.
.
آنچه مشخص است حجم عظیم نقدینگی که جذب سازمان بورس شده دارد به سقف نامرئی خود نزدیک می‌شود. شرکت‌های کوچک گاه تا چند برابر ارزش واقعی خود باد کرده‌اند، و این از امواج اصلاحی قیمت در آینده‌ی نزدیک خبر می‌دهد. در این میان می‌مانند یک‌عده مالباخته که بخش بزرگی از سرمایه‌ی خود را روی شرکت‌های کم‌جان و آماس‌کرده قمار کرده‌اند. چراکه رشد هیجانی به‌احتمال زیاد به سقوط منطقی می‌انجامد. سرمایه‌گزارانی که تمام تخم‌مرغ‌های خود را توی یک سبد گذاشته‌اند شاید پشیمان‌ترین آدم‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور باشند.

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !