خانه / آنچه لازم است بدانیم / نوآورترین شرکت‌ها در عرصه تبلیغات

نوآورترین شرکت‌ها در عرصه تبلیغات

هر اقدامی که یک سازمان انجام می‌دهد و یا حتی از انجام آن امتناع می‌ورزد، حامل پیامی در مورد آن سازمان و یا بنگاه تجاری است و به شکل‌گیری تصویر آن در ذهن مخاطبان می‌انجامد. ایجاد تصویر ذهنی و کیفیت ادارکی  مثبت در میان مصرف‌کنندگان و مشتریان انعکاسی از مجموعه فعالیت‌ها و نتایج این اقدامات است و تبلیغات نیز می‌تواند یکی از همین فعالیتهای اثرگذار محسوب شود. آگهی‌ها و تبلیغات متمایز و زیرکانه، درست زمانی که یک مخاطب به دنبال پاسخی در مورد فعالیتهای یک سازمان است به سراغ او می‌روند. بهتر است که سرمایه‌گذاری برای مشتریان در جهت انجام تبلیغاتی باشد که نقش آگاهی بخش داشته و موجب فروش مؤثر و خرید مجدد ایشان شود. تبلیغات آگاهانه می‌تواند به شرطی که موجب بازگشت بخشی از سرمایه هزینه شده شود، جزء هزینه‌ها و یا سرمایه‌گذاری‌های اثرگذار و به صرفه‌ محسوب شود.

تبلیغات، طبق آنچه ویلیام برن باخ، اسطوره تبلیغات می‌گوید، در اصل ابزاری برای اقناع است. اقناع بیش از آنکه ابزاری علمی باشد، یک هنر است. لذا تبلیغات، ابزاری برای ترویج است. وقتی از ترویج صحبت می‌شود منظور از آن، فعالیتها و اقداماتی است که یک شرکت انجام می‌دهد تا بتواند در مورد ارزش و مطلوبیت محصول اطلاعات خوب را در اختیار خریداران قرار دهد. به گونه‌ای که انسان از میان محصولات و یا خدمات موجود در صنعت، محصول یا خدمت ارائه شده توسط بنگاه ما را خریداری کند. روابط عمومی، چاشنی‌های فروش، فروش حضوری و تبلیغات از جمله اجزای سازنده و زیر مجموعه‌های ترویج محسوب می‌شوند.

البته در نظر برخی متخصصین بازار، در اثر بمباران تبلیغات گمراه‌کننده و اغواگر، برخی مردم در مورد آنچه که در تبلیغات می‌خوانند و یا می‌بینید بدبین شده‌اند. چرا که مخاطب در معرض سیلی از اطلاعات غیرهدفمند قرار گرفته و به تدریج اعتماد خود را نسبت به آن از دست می‌دهد. درنظر این متخصصین امروزه بیشتر تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم به خرید نه بر روی کاناپه منازل و پشت تلویزیونهای مردم، بلکه در پشت پیشخوان فروشگاهها اتخاذ می‌شود.

اما هستند شرکت‌هایی که چهره‌ی آینده‌ی کسب‌وکار را با تبلیغات هدفمند و خلاقانه خود ترسیم می‌کنند. شرکت فست کمپانی در تازه‌ترین یادداشت خود به معرفی برخی از خلاق‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی پرداخته که پارادایم‌های سنتی در عرصه تبلیغات را درهم شکسته و تبلیغاتی آینده‌نگرانه را ارائه می‌کنند. در فهرست فست کمپانی اسامی برندهای نام آشنایی را می‌بینیم که تعدادی از تیرزهای آنها را در مجموعه فیلم‌های تولید شده در انتشارات بازاریابی دیده‌ایم. در ادامه یادداشت، ترجمه‌ای از فهرست نوآورترین شرکت‌ها در عرصه تبلیغات را می‌خوانیم.

1.    گوپرو

“به خاطر اوج هیجان ورزشی در ویدئوهای خود”

دوربین‌های جدید گوپرو با شعار کوچک‌تر و سبک‌تر و برای فیلم‌برداری در تمام شرایط جوی و جغرافیایی عرضه شده‌اند. در جدیدترین ویدئوهای تبلیغاتی گوپرو شاهد اوج هیجان و جنون خلاقانه از این شرکت هستیم که امکانات و توانمندیهای این دوربین را با دنبال‌کردن هشت ماجرای بسیاری هیجان‌انگیز از سراسر دنیا می‌بینیم. شرکت‌های انگشت‌‌شماری وجود دارند که هویت برند خود را به اندازه‌ی این شرکت آمریکایی تولیدکننده دوربین براساس هیجان و اوج سرگرمی بنا کرده باشند. سال گذشته گوپرو دوربین سبک و با قابلیت خود را سوار بر پشت یک عقاب بلند پرواز، برفراز کوههای آلپ کرد و تصاویری رویایی از مناظر برف گرفته کوهستان آلپ را به سراسر دنیا مخابره کرد.  ویدیوی بسیار زیبا و هیجان‌انگیز گوپرو مثل یک ویروس در سراسر دنیا پخش شد.گوپرو ویدیوهای جذاب و هیجان‌آمیز دیگری را نیز در زمینه‌های مختلف تهیه کرده است که هر یک روایت‌گر داستانی بسیار جذاب هستند.  امروزه این برند به لطف تبلیغات هدفمند و بلندپروازانه خود، به عنوان برندی پرشور و پردل وجرات شناخته می‌شود.

2.    سامسونگ

“به خاطر تبدیل شدن به سرسخت‌ترین رقیب اپل در کل کهکشان”

حتی سینه چاکان اپل هم مؤید موفقیتهای چشمگیر سامسونگ در عرصه بازاریابی هستند. به قول بزرگی، سرعت بزرگ‌ترین نوآوری است و سامسونگ توانسته به مدد سرعت برق آسای خود حریف را از میدان به در کند. پس از آنکه تاد پندلتون در سال 2011 نایک را ترک و به سامسونگ پیوست،گوشی‌های هوشمند سامسونگ که روزگاری در بازار آمریکا در حد اسباب‌بازی محسوب می‌شدند توانستند به کمک تبلیغات ویروسی و حمایت از رویدادهای بلندپروازانه‌ای نظیر ارائه  آلبوم‌های اختصاصی موسیقی در لوای دستگاههای تولیدی سامسونگ، بازار این کشور را تحت سلطه خود قرار دهند. پندلتون توانست با چابکی بی‌نظیر خود و حاکم کردن روحیه سرعت  و شتاب، سامسونگ را به بزرگ‌ترین رقیب آیفون تبدیل کند.

3.    کامیونهای ولوو

“به خاطر سریال شاهکارهای تبلیغاتی به یادماندنی خود”

شرکت خودروسازی ولوو چندی است که به کمک یک ایده تبلیغاتی بسیار متفاوت، دقت، نرمی، و کیفیت رانندگی با کامیونهای جدیدش را به نمایش گذاشته است. این ایده متفاوت، بسیار متفاوت و شاهکار از آب درآمد. یکی از زیباترین این تبلیغات کلیپی با حضور بازیگر مشهور فیلم‌های رزمی، ژان کلود ون دام است که ولوو کوشیده با حضور او میزان دقت، نرمی و فرمان‌پذیری خودروهای خود را به رخ رقبایش بکشد. ون‌دام که اکنون بیش از 53 سال دارد، در شروع این آگهی جملاتی به یادماندنی را به زبان می‌آورد. او می‌گوید: “من سرد و گرم‌های بسیاری را در زندگی چشیده‌ام و از دست اندازهای زیادی عبور کرده‌ام، اما همواره سهم مناسبی از جاده‌های پر از دست‌انداز و بادهای سهمگین داشته‌‌ام ، همین وقایع من را به چیزی تبدیل کرده که امروز هستم.”

ولوو اقدامات خلاقانه و جسورانه خود را به همین جا ختم نمی‌کند. در ویدیوی دیگری خانمی بندباز را می‌بینیم که از روی طناب متصل به دو کامیون در حال حرکت با سرعت بالا عبور می‌کند. در فیلم دیگری شاهد نقش‌آفرینی جسورانه، کلاووس نیلسون، مدیرعامل ولوو هستیم که در تبلیغ یکی از محصولاتش حاضر شده است. او با ایستادن روی یک کامیون معلق در هوا، به تشریح ویژگی‌های منحصربه‌فرد این محصول جدید و قابلیتهای بسیار بالای آن می‌پردازد.

مجله درگی

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !