خانه / دانستی های بیشتر / نوشتن رزومه کاری خوب

نوشتن رزومه کاری خوب

وشتن رزومه یکی از نخستین و البته مهمترین بخش های یافتن شغل است. البته باید بدانید که یک کارفرما به طور متوسط تنها 15 ثانیه را صرف نگاه کردن به رزومه افراد می کند، در نتیجه باید رزومه شما آنقدر قابل توجه باشد که بتواند در همین زمان اندک نظر کارفرما را جلب کند. برای نوشتن یک رزومه قابل قبول بهتر است توصیه های زیر را به خاطر داشته باشید.

 – برخی افراد عادت دارند که یک رزومه کلی را آماده کنند و از آن برای همه جا بهره بگیرند، چنین شیوه ای چندان کارآمد نیست. به جای این کار بهتر است یک روزمه کامل بنویسید که شامل همه تخصص ها، تجربیات و دوره هایی که گذرانده اید باشد و سپس با توجه به هر موقعیت شغلی، بخش های نامربوط آن را حذف کنید. در این صورت می توانید زمان کمتری را به نوشتن رزومه برای هر موقعیت اختصاص دهید.

 – به جای اینکه رزومه را به صورت یک داستان بنویسید سعی کنید از کلیدواژه ها استفاده کنید، برای مثال عنوان «دوره های آموزشی» را به کار ببرید و در زیر آن در هر خط نام یکی از دوره هایی که گذرانده اید را درج کنید.

 – برای اینکه وقت کارفرما را تلف نکنید، از درج اطلاعات نامربوط در رزومه حتما خودداری کنید. برای مثال اگر دوره های آموزشی را گذرانده اید که ارتباطی با موقعیت شغلی فعلی ندارند، از درج آنها خودداری کنید. در نوشتن رزومه قانون 20-80 را به خاطر داشته باشید یعنی اینکه 80 درصد مواردی که ذکر می کنید به طور مستقیم با موقعیت شغلی مرتبط باشند و 20 درصد آنها نیز حاوی اطلاعاتی مفید در مورد شما باشند.

 – در نوشتن رزومه تنها گذشته را مرور نکنید و بهتر است کمی آینده نگری نیز به آن بیفزایید. برای مثال در بخشی که باید دلیل ارسال تقاضا برای موقعیت شغلی را ذکر کنید، گفتن اینکه تجربیات گذشته شما با این شغ لهماهنگ است کافی نیست و بهتر است بگویید که نگرش شما نسبت به آینده تا چه حد با آن موقعیت شغلی همخوانی دارد.

 – تصور کنید که خودتان کارفرما هستید و برای استخدام یک فرد رزومه ای را مرور می کنید، هنگام مطالعه رزومه یک فرد دوست دارید چه اطلاعاتی در مورد او به دست بیاورید؟ شما نیز سعی کنید پاسخ پرسش هایی را در رزومه بنویسید که برای کارفرما مهم هستند.

 – هنگامی که فردی رزومه شما را می خواند علاوه بر اینکه اطلاعاتی در مورد سابقه کاری و تحصیلی شما به دست می آورد، تصویری از شخصیت شما نیز در ذهن او شکل می گیرد. به همین خاطر سعی کنید همان شخصیتی که هستید را در رزومه نیز نشان دهید چرا که اگر رزومه شما پذیرفته شود و سپس برای برای مصاحبه حضوری دعوت شوید، بهتر است که شخصیت شما با آنچه در رزومه نشان داده شده منطبق باشد.

 – فراموش نکنید کارفرما ابتدا تنها نگاهی کلی به رزومه شما می انداز و سپس اگر جذب شود، با دقت بیشتری آن را مطالعه می کند. پس رزومه خود را طوری بنویسید که بتواند اطلاعات مهم و البته بخش هایی که به نظرتان می تواند برای به دست آوردن شغل مفید باشد را در نخستین نگاه به کارفرما منتقل کند.

 – رزومه ای که آماده کرده اید را چندین بار بخوانید که غلط نوشتاری یا نگارشی در آن نباشد چرا که چنین اشتباهاتی می توانند به معنی از دست رفتن یک موقعیت شغلی باشند.

 

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !