وضعیت موجود

 

۹۸ شروع شد
در نوروز بودیم که سیل نوروز را تلخ کرد
نوشتم سالی که نکوست از بهارش پیداست
و همان هم شد
اتفاقات پشت سر هم بر سر مردم آوار‌ میشد
یکی‌ طبیعت میزد
یکی مدیریت ناکارآمد
مردم تلاش میکنند در سیل و زلزله و ریزگرد و کم آبی و سرما و آلودگی و آنفولانزا با تحمل گرانی و بیکاری و تورم زنده بمانند
از آبان دیگر جمعه ها ،جمعه نشد
فضای مجازی دو چهره ی متفاوت در دو جمعه داشت اما مشترکاتی داشت
.
در هر دو جمعه سیل کامنت‌ها در فضای مجازی، له و علیه هر کسی که پستی در مورد آن موضوع درج میکرد به راه افتاده بود بصورتی که گویا اتفاقات پیش آمده را مردم بوجود آورده بودند.
.
عده ای هیچ اندیشه ای بجز اندیشه ی خود را قبول ندارند. چرا اعلام همبستگی نکردی ؟چرا پست حمایتی نزاشتی؟ تو ایرانی نیستی ؟ تو …..
.
اما هر در هر دو جمعه شاهد اتحاد تمام احزاب سیاسی بودیم

اما نکته ای که بایستی به آن اشاره کرد اینست که وضعیت موجود عمق شکاف اجتماعی جامعه ایرانی را نشان می‌دهد. برخی نوشته‌ها، سرشار از نفرت هستند. این سطح از نفرت، بسیار هشدارآمیز است. از منظری جامعه‌شناختی، مهم نیست چه کسی درست می‌گوید، شکاف اجتماعی موجود خطرناک است.
.
شکافی که روز به روز در حال عمیق‌تر شدن است و برخی با کج فهمی در حال پمپاژ این تفکر در جامعه هستند و کافیست مطلبی را منتشر کنند تا بقیه ی احساساتی آن دا به اشتراک بگذارند.
.
عده ای بر‌ طبل جنگ میکوبند و گویا ار پیامدهای آن خبر ندارند و عده ای در خیال خود منتظر آمدن آمریکا برای حل مشکلاتشان هستند.
.
تا زمانی که نفت هست، گاز هست، امریکا در خاورمیانه حضور حداکثری خواهد داشت.‌ بیش از هشتاد سال است که این حضور وجود دارد پس هرکس که منتظر است آمریکاییها سوار بر یک اسب سفید دمکراسی، آزادی، خوشبختی و رفاه بیاورد و ما را از این وضعیت نجات بدهد، خیال‌پرداز است. آمریکایی‌ها قبلاً ملت #افغانستان و #عراق را هم نجات داده‌اند!
حتی یک بار هم پیش نیامده که امریکا دموکراسی به جایی ببرد. امریکا به کشورهای امریکای جنوبی کودتا صادر می‌کرد، به خاورمیانه داعش و طالبان. ساختن دموکراسی امری عمیقا تاریخی و جغرافیایی است. ما چاره ای نداریم جز اینکه این تاریخ را خودمان بسازیم.
.
ادامه مطلب راهنمای استفاده از شبکه های اجتماعی

◀️ اکانت هر شخص نشان دهنده ی تفکرات و عقاید آن است.اگر با عقاید شما سازگار‌نیست شبکه های اجتماعی یک دکمه به نام آنفالو دارد.
.
◀️ اگر پستی با عقاید شما مخالف است نیازی نیست ، شروع به درج نظر کنید

◀️ هرکس این روزها اندوهگین است، جان فدای همه تصمیمات غلط نیست.

◀️ هرکس که سکوت می‌کند، صلح‌طلب نیست.

◀️ هر کس از ریختن خون یک ایرانی خوشحالی می‌کند ، لزوماً روشنفکر نیست

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !