خانه / دانستی های بیشتر / چگونه بودجه تبلیغاتی مناسب تعیین کنیم؟

چگونه بودجه تبلیغاتی مناسب تعیین کنیم؟

هنگام شروع هر کسب و کار جدید، قبل از هرگونه فعالیت بازاریابی یا تبلیغاتی ابتدا باید بودجه‌ای برای تبلیغات در نظر بگیرید. کسب و کار شما برای معرفی خدمات خودش به مشتریان بالقوه به بودجۀ عملیاتی کافی نیاز دارد. بسیاری از کسب و کارهای کوچک، 2 تا هفت درصد و بعضی 10 درصد فروش ناخالص خودشان را به تبلیغات اختصاص می‌دهند.

درصد فروش ناخالص، ابزار بسیار مناسبی برای بودجه‌ریزی تبلیغات است، اما ممکن است توانایی معرفی مناسب یک کسب و کار تازه تاسیس را نداشته باشد. کسب و کارهایی که در ابتدای راه هستند باید درصدی از سود ناخالص برآورد شده را به این دست از فعالیت ها اختصاص دهند و نکته مهم در اینجا اینست که یک کسب و کار تازه تاسیس برای رسیدن به مرحله بعدی در روند بلوغ سازمانی خودش به بودجه تبلیغاتی بالاتری به نسبت یک کسب و کار جا افتاده نیاز دارد.

Ad-Budget-Calculator-Tool-2

بطور کلی هر کسب و کاری منحصر به فرد است. ممکن است شیوه‌ای که برای یک شرکت و کسب و کار مناسب است، برای شرکتی دیگر موثر نباشد. بنابراین توصیه می شود در صورت تردید، از قانون سادۀ زیر استفاده کنید:

به قدری پول صرف تبلیغات کسب و کار مورد نظر بکنید که در بازار اثری پایدار از خودش ایجاد کند؛ اما نه در حدی که سودآوری آن را در معرض ریسک مشکلات اقتصادی قرار دهید.

 

می‌توانید با پاسخ به سوالات زیر، طرح‌ریزی بودجه را آغاز کنید:

گسترده گی این کسب و کار چقدر است؟

درآمدزایی و گردش مالی سالانۀ این کسب و کار چقدر است؟

هدف شما از فعالیت تبلیغاتی چیست و چقدر هزینه در بر دارد؟

مخارج رقبا شما در حوزه تبلیغات چقدر است؟

 

توجه به نکات زیر را فراموش نکنید:

اگر بودجه‌ شما آنقدر محدود است که نمی‌توانید به صورت روزانه یا هفتگی بازار را تحت تاثیر قرار دهید، درآمدتان را ذخیره کنید تا زمانی که برنامه یا فروش خاصی دارید و آن وقت رسانه ها را بطور کامل تحت تاثیر قرار دهید. بهتر است در تبلیغات هر از گاهی با تبلیغی بی‌نظیر، توجه همه را به خود جلب کنبد تا اینکه هر روز تبلیغی ضعیف ارائه دهید.

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !