خانه / آنچه لازم است بدانیم / گران‌ترین شرکت‌های جهان در سال 2014

گران‌ترین شرکت‌های جهان در سال 2014

گزارش سالانه “BrandZ” در زمینه گران‌ترین موسسات اقتصادی جهان برای سال ۲۰۱۴ منتشر شد. برای تعیین این لیست نه تنها داده‌های اقتصادی، بلکه نظر مصرف‌کنندگان نیز اهمیت دارد.

گران‌ترین‌ موسسه‌های اقتصادی جهان

گزارش سالانه “BrandZ” در زمینه گران‌ترین موسسات اقتصادی جهان برای سال ۲۰۱۴ هرسال در روزهای پایانی ماه مه منتشر می‌شود. برای تعیین ارزش شرکت‌ها و موسسات اقتصادی تنها آمار داده‌های اقتصادی همچون خرید و فروش تاثیرگذار نیستند، بلکه نظر مصرف‌کنندگان نسبت به کالاها و خدمات تولیدی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. صدرنشین لیست سال جاری شگفتی‌آفرید.

298676_508

جهش شگفت‌انگیز

گوگل با یک جهش بی سابقه ۴۰ درصدی اپل را پشت سر گذاشت و صدرنشین لیست سال جاری شد. بهای شرکت گوگل براساس گزارش سالانه “BrandZ” بالغ بر ۱۵۸ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار است. گوگل گلاس، سرمایه گذاری در هوش مصنوعی، خرید‌های جدید، استفاده جدید از آندروید در صنعت اتومبیل سازی و عشق به نوآوری باعث این جهش در ارزش شرکت گوگل شده است.

298677_265

هنوز هم خوب

اپل در سال جاری به رتبه دوم سقوط کرد. این شرکت آمریکایی موفق شده بود طی سه سال گذشته جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کند. حال ارزش اپل با سقوط ۲۰ درصدی ۱۴۸ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار اعلام شده است. آیا موفقیت اپل در دوران بعد از استیو جابز همچنان ادامه خواهد یافت؟

298678_899

آی بی ام در رتبه سوم

شرکت آمریکایی آی بی ام با ارزشی معادل ۱۰۷ میلیارد و ۵۴۱ میلیون دلار در رتبه سوم قرار دارد. لیست با ارزش‌ترین موسسات اقتصادی برای یکصدمین بار است که بنا به درخواست شبکه تبلیغاتی “WPP” در بریتانیا از سوی “BrandZ” تهیه می‌شود.

298679_224

شرکت نرم‌افزاری دایناسور

شرکت مایکروسافت موفق شد با افزایش ۳۰ درصدی، ارزش خود را به ۹۰ میلیارد و ۱۸۵ میلیون دلار افزایش دهد و در جایگاه چهارم قرار گیرد. بر ارزش شرکت ها و شرکت‌هایی که در عرصه فناوری فعالیت می‌کنند به شدت افزوده شده است.

298680_282

با ارزش‌ترین اغذیه فروش

شرکت مک دونالدز علیرغم کاهش ۵ درصدی ارزش و تنزل یک رتبه، هنوز هم با ارزشی معادل ۸۵ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار جزو ۵ شرکت باارزش جهان است. کاهش ارزش و رتبه مک دونالدز رابطه مستقیم با روی‌گردانی مصرف‌کنندگان از فست‌فود و توجه به غذای سالم دارد.

298681_459

همه می‌نوشند

نوشیدنی که حتی در کیوسک‌های جنگل‌های استوایی نیز یافت می‌شود. کوکاکولا با ارزش ۸۰ میلیادر و ۶۸۳ میلیون دلار در جایگاه ششم قرار گرفته است.

298682_166

شرکت‌های اعتباری

در میان شرکت‌های اعتباری شناخته شده جهان، ویزا با ارزش ۷۹ میلیارد و ۱۹۷ میلیون دلار از رقیبانی چون مستر کارت پیشی گرفته و در رتبه هفتم لیست پرارزش‌ترین‌ها قرار گرفته است.

298683_648

مخابراتی‌ها

در لیست ۵۰ شرکت با ارزش جهان، شرکت مخابراتی “AT&T” با ارزش معادل ۷۷ میلیارد و ۸۸۳ میلیون دلار در رتبه هشتم قرار گرفته است.

298684_929

اعتیاد

تبلیغ سیگار و کشیدن آن در بسیاری از اماکن عمومی ممنوع است. با این حال اعتیاد به سیگار باعث شده تا شرکت مارلبرو با ارزشی معادل ۶۷ میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار در رتبه نهم لیست پرارزش‌ترین شرکت‌های دنیا قرار گیرد.

298685_721

با ارزش‌های آلمانی

شرکت نرم‌افزار اداری “SAP” با افزایش شش درصدی و ارزش ۳۶ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار در رتبه ۱۹ لیست قرار گرفته است. تله‌کام آلمان با افزایش ۲۰ درصدی و ارزش ۲۸ میلیارد و ۷۵۶ میلیون دلار رتبه ۲۷ را احراز کرده است.

298686_103

با ارزش‌های آلمانی

در میان اتومبیل‌سازان آلمانی BMW با فاصله زیادی از مرسدس بنز در رتبه ۳۲ قرار گرفته است. در این لیست ارزش BMW با ۷ درصد افزایش نسبت به سال‌ قبل معادل ۲۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار اعلام شده است. مرسدس بنز با افزایش ۲۰ درصدی، ارزشی معادل ۲۱ میلیارد و ۵۳۵ میلیون دلار دارد و در رتبه ۴۲ قرار گرفته است.

298687_279

دومین رتبه در بالارفتن قیمت

فیس بوک با ۳۵ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار شاهد افزایش ۶۸ درصدی ارزش خود بود که در رتبه ۲۱ جای گرفت. شرکت Tencent اما موفق شد ۹۷ درصد بر ارزش خو بیافزاید و ناگهان با ۵۳ میلیارد و ۶۱۵ میلیون دلار در رتبه چهاردهم قرار گیرد.

298688_659

ژاپنی باارزش

تویوتا علیرغم مشکلات تکنیکی و فراخواندن اتومبیل‌هایش ۲۱ درصد افزایش یافته و با ۲۹ میلیارد و ۵۹۸ میلیون دلار در رتبه ۲۶ لیست باارزش‌ترین‌ها قرار گرفته است.

298689_397

مبلمان برای همه

“ای کی آ” شرکت سوئدی که مبل‌و لوازم خانگی‌اش به منازل بسیاری راه یافته در میان ۵۰ شرکت برتر جهان رتبه آخر را دارد. شرکتی که ۱۹ میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار ارزش دارد، ۶۱ درصد بر ارزش آن افزوده شده و جایگاه خود را در لیست ۲۴ رتبه بالاکشانده است.

298690_774

ورود یک پرنده به لیست

توئیتر شرکت تازه وارد به لیست است که ارزشی برابر با ۱۴ میلیارد دلار دارد. این شرکت هنوز در بین۵۰ شرکت برتر جهان راه نیافته، شاید یکی از دلایل آن این باشد که هنوز راهی برای کسب سود از این طریق پیدا نشده است.

298691_261

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !