خانه / بزرگان کسب و کار / ۸ کتابی که استیو جابز معتقد بود همه باید بخوانند

۸ کتابی که استیو جابز معتقد بود همه باید بخوانند

xsteve-jobs-commencement-hd-7.jpg.pagespeed.ic.eNZKsGCF-y

چرا اپل متفاوت می اندیشد؟ به این خاطر که استیو جابز در زمان معرفی iPad اینگونه گفت، اپل هیچگاه تنها یک شرکت تکنولوژی نبوده:“تنها دلیلی که اپل می تواند محصولاتی مثل آیپد تولید کند به این خاطر است که ما همیشه سعی کردیم در تقاطع تکنولوژی و هنر لیبرال باشیم.”با ترکیب تکنولوژی و هنرهای آزاد: “قادر خواهیم بود محصولات فوق پیشرفته ای از نقطه نگاه تکنولوژیک بسازیم که در عین حال قابل درک باشند، کار کردن با آن ها آسان باشد و بتوان از کار با آن لذت برد، بنابراین کاملا برای کاربران مناسب باشند.”کتاب “زندگی نامه استیو جابز” توسط والتر آیزاکسون حقایق بسیاری در مورد شیوه نگاه او می گوید اما چه کتاب هایی جابز را تحت تاثیر قرار دادند تا چنین رهبر قدرتمندی باشد؟در ادامه مطلب با یکدیگر می خوانیم.

شاه لیر – ویلیام شکسپیر

Dyce_KingLear

جابز اواخر دبیرستان به هنر علاقه مند شد. وی به آیازکسون می گوید: “شروع کردم به موسیقی گوش دادن و خواندن کتاب، خارج از حوزه علم و تکنولوژی. شکسپیر، افلاطون. من عاشق شاه لیر بودم.”

تراژدی شاه لیر شاید به نوعی داستان جابز جوان را روایت می کرد. اما به هر حال شاه لیر، داستان فرمانروایی سالخورده بود که دیوانه می شود و می خواهد قلمرو اش را به چندین بخش تقسیم کند.

دنیل اسمیت، نویسنده کتاب “چگونه مثل استیو جابز فکر کنیم” می گوید: “شاه لیر تصویر زنده ای ارائه می دهد از اینکه چه خواهد شد اگر تسلط بر قلمرو ات را از دست بدهی، داستانی که برای هر مدیرعامل مشتاقی تحسین برانگیز است.”

موبی دیک – هرمان ملویل

MobyDickTonyMillionaireCoverPoster

داستان حماسی دیگری که نگاه استیو جابز نوجوان را به زندگی شکل داد موبی دیک نام دارد، رمان عمیقی که توسط هرمان ملویل آمریکایی نوشته شده است.

آیزاکسون ارتباط جالبی را میان کاپیتان اَهاب، شخصی خودسر و خودرای در داستان، و جابز پیدا می کند. اَهاب، مثل جابز، بسیاری از آموخته هایش را از تجربه مستقیم به دست آورد و متکی به آموزشگاه ها نشد.

کاپیتان، اوایل این کتاب می گوید: “من تمامی افتخاراتم را از آنِ شکار وال می دانم. کِشتی صید وال، کالج و دانشگاه هاروارد من بود.”

مجموعه اشعار دیلان توماس – دیلان توماس

9781846318764

اما حس متفاوت بینی و روشن فکری جابز در اواخر دبیرستان از جای دیگری نشات می گرفت. وی علاقه اش به ابیات شاعر ولزی، دیلان توماس را یافته بود.

شعر “مهربان نشو” یکی از محبوب ترین ها نزد جابز بود.

همین حالا اینجا باش – رم داس

BeHereNow

اواخر ۱۹۷۲، تحصیل در رید کالج را آغاز کرد، مدرسه ای برجسته در پورتلند، اورگان. این دوره همزمان شد با خواندن کتاب ها در مورد معنویت.

همین حالا اینجا باش، راهنمای مدیتیشن است که توسط رم داس نوشته شده و تاثیر شگرفی روی جابز داشت.

جابز بعدها در مورد کتاب گفت: “عمیق بود. این کتاب من و بسیاری از دوستانم را متحول کرد.”

رژیم غذایی برای یک سیاره – فرانسیس مور لاپه

http---americanhistory.si.edu-sites-default-files-diet-small-planet

در همان سال در رید، جابز کتاب “رژیم غذایی برای یک سیاره” را مطالعه کرد، یک کتاب در مورد گیاه های غنی از پروتئین که بیش از ۳ میلیون نسخه فروخت.

پیشرفت غیر منتظره ای بود: “این همانجایی بود که دیگر خوردن گوشت را متوقف کردم.”

کتاب تاثیر دیگری هم روی جابز داشت، به او اجازه داد تجربه هایی مثل پاکسازی یا روزه گرفتن را هم امتحان کند.

سیستم رژیم غذایی درمانی غیر موکوسی – آرنولد اِرِت

New-Kindle-Annotated-Cover

اما رژیم غذایی جابز وقتی که کتاب فوق را خواند جدی تر شد، کتابی که توسط دانشمند آلمانی، آرنلود اِرِت نوشته شده پیشنهاد رژیم های غذایی بدون موکوس و مصرف متناوب آبمیوه می داد. موکوس، شیره ای است که معده در نتیجه ترکیب مواد غذایی و اسیدها تولید می کند و برای هضم به روده ها می فرستد.

جابز نزد آیزاکسون اقرار کرد: “من به شیوه دیوانه وار معمول خودم رفتار کردم.”

بعد از شناختن این کتاب، جابز رژیم های بسیار جدی و سنگینی را شروع کرد. وی برای چندین هفته، تنها و تنها هویج می خورده، تا اینکه متوجه می شود کم کم پوستش به نارنجی متمایل می شود.

اما شما از این کار صرف نظر کنید. اشتون کوچر، بازیگر نقش استیو جابز، رژیم غذایی تمام میوه را شروع کرد که دست آخر هم کارش به بیمارستان کشید.

اتوبیوگرافی یک مرتاض – پاراماهانسا یوگاناندا

Autobiography-of-a-Yogi

جابز وقتی در دبیرستان بود اتوبیوگرافی یک مرتاض را که توسط یک معلم هندی یوگا نوشته شده بود را خواند. و وقتی که در دامنه کوه های هیمالیا در هند بود، دوباره آن را خواند.

جابز توضیح می دهد: “آنجا یک کپی از کتاب به زبان انگلیسی بود که یک مسافری آنجا جا گذاشته بود و من آن را چندین مرتبه خواندم. به این خواطر که کار خاصی برای انجام دادن وجود نداشت. پیاده از این روستا به آن روستا قدم می زدم تا اینکه از بیماری دیسانتری ام بهبود یافتم.”برخلاف مریضی اش، کتاب به بخش بزرگی از زندگی اش تبدیل شد و آن را سالانه یک بار مطالعه می کرد.

معضل نوآوران – کلیتون ام. کریستنسن

The-Innovators-Dilemma

جابز معتقد بود کانیبالیسم یک بخش مورد نیاز پیشرفت است و آن را از پروفسور بخش تجارت دانشگاه هاروارد، کلی کریستنسن و کتاب معضل نوآوران فهمید.کتاب توضیح می دهد که چگونه کمپانی ها توسط موفقیت های خودشان نابود می شوند و به محصولی متعهد می مانند که تکنولوژی و خریداران دیگر به آن اهمیت نمی دهند.جابز مصرانه این را می خواست که اپل هیچ گاه به چنین حالتی در نیاید و خواسته اش را به خوبی در توضیحات مربوط به استقبال از رایانش ابری بیان کرد: “مهم است که این تحول را انجام دهیم، به دلیلی که کلیتون کریستنسن آن را معضل نوآوران می خواند. ما قطعا نمی خواهیم پشت سر گذاشته شویم.”

منبع: BusinessInsider

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !