خانه / آنچه لازم است بدانیم / کد کیو آر در بازاریابی: روشی متمایز برای اتصال رسانه‌ها

کد کیو آر در بازاریابی: روشی متمایز برای اتصال رسانه‌ها

اخیراً شاید متوجه تعدادی مربع با شکل و ظاهر عجیب بر روی متون چاپی یا داخل متن تبلیغات مختلف شده باشید. این ماتریس‌های دوبعدی که شبیه به بارکد روی محصولات هم هستند تحت عنوان کیو آر کد یا رمزینه پاسخ سریع شناخته می‌شوند.

کدهای کیو آر دقیقاً کارکردی همانند بارکدهایی دارند که امروز روی اغلب کالاها و محصولات مصرفی درج می‌شوند، با این تفاوت که نسبت به بارکدهای معمول حجم بیشتری از اطلاعات را می‌توانند در داخل خود ذخیره می‌کنند. این کدها را می‌توان تحت عنوان لینکی کاغذ محور در نظر گرفت که دنیای آفلاین و فیزیکی را به دنیای آفلاین مرتبط می‌سازد. برای بازاریابان، کدهای کیو آر اجازه می‌دهند تا تبلیغات، بروشورها، پوسترها -حتی بیلبوردها، کاربران را به صفحات فرود طراحی‌شده برای موبایل هدایت کنند که حاوی اطلاعات و تعامل بیشتری با کاربران نسبت به صفحات چاپی است. این ادغام بین چاپ و وب از طریق موبایل ابعاد جدیدی از ارتباطات را به هر تلاش و فعالیت بازاریابی اضافه می‌کند.

کدهای کیو آر چگونه کار می‌کنند؟

یک کد کیو آر از طریق اسکن شدن از طریق یک دستگاه موبایل که به دوربین و اپلیکیشن کد خوان مجهز باشد عمل می‌کند. این اپلیکیشن ها به‌صورت رایگان قابل دانلود بر روی گوشی‌های هوشمند هستند. زمانی که این کد از طریق دوربین دستگاه خوانده شد، به مجموعه‌ای از اطلاعات عملیاتی از قبیل پیام‌های متنی یا صفحات وب ترجمه می‌شوند.

qr_code_marketing

چگونه از این کدها می‌توان برای بازاریابی استفاده کرد؟

چندین راه عملی برای استفاده از این کدها در مصارف بازاریابی و ترفیع و ترویج محصولات و خدمات در بسترهای مختلف وجود دارد و البته اینکه این کدها قابلیت ادغام شدن در هر محتوای چاپی نیز دارا هست:

نمایش‌ها یا اعلانات اجلاس‌ و رویدادها

تبلیغات چاپی

کارت‌های ویزیت

بروشورها، پوسترها و اعلامیه‌ها

و …..

کدهای کیو آر چه‌کاری انجام می‌دهند؟

زمانی که یک کد کیو آر اسکن می‌شود، اطلاعات به‌دست‌آمده بلافاصله می‌تواند برای شروع برخی از فعالیت‌ها بر روی دستگاه کاربر مورداستفاده قرار بگیرد که برخی از این فعالیت‌ها به‌قرار زیر هستند:

مشاهده یک صفحه فرود یا مشاهده نسخه موبایل یک وبسایت

تماس با یک شماره تلفن

ارسال یک پیام متنی

ارسال یک ایمیل

مشاهده یک پیام یا پیشنهاد ویژه

دانلود اطلاعات تماس

مشاهده مکان فروشگاه بر روی نقشه گوگل

مشاهده صفحه برند دریکی از شبکه‌های اجتماعی

و ….

چه نوع شرکت‌ها و مجموعه‌هایی می‌توانند از این نوع کدها استفاده کنند؟

تقریباً می‌توان گفت که هر شرکت و مجموعه‌ای قادر به استفاده از این کدها در فعالیت‌های بازاریابی خودشان هستند. خواه یک کسب‌وکار خرده‌فروشی، سازمان غیرانتفاعی، یک انجمن و یا … داشته باشید؛ اگر بخشی از مخاطبین هدف شما از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، پس استفاده از یک کد کیو آر روشی عالی برای متمایز کردن و دسترسی پیدا کردن به آنها در نظر گرفته می‌شود.

qr-kod-marketing-restorane-ugostiteljstvo4

چند مثال از چگونگی استفاده از این کدها

چندین و چندراه مختلف وجود دارد که بر اساس آنها می‌توان از کدهای کیو آر برای اتصال استراتژیک رسانه‌های آنلاین و آفلاین به یکدیگر استفاده کنیم. در ادامه چند مثال کوتاه ازاین‌دست را باهم می‌خوانیم:

کارت ویزیت یک مشاور حاوی یک کد کیو آر است که کاربر به یک صفحه فرود حاوی اطلاعات و نظرات و عقاید مشتریان قبلی این مشاور در مورد خدمات وی هدایت می‌کند.

یک پوستر آموزشی که عموم مردم جزء مخاطبین آن هستند و در مورد سوءمصرف مواد مخدر مطالبی را ارائه می‌کند، از یک کد کیو آر بر روی پوسترهای خود استفاده می‌کند که کاربر را به نسخه موبایل یک وبسایت هدایت می‌کند که حاوی یک آزمون خودارزیابی و همچنین منابع مختلف مطالعاتی است.

یک کسب‌وکار محلی یک کد کیو آر را در معرض دید عموم قرار داده که مشتریان را به صفحه آنها در نقشه گوگل حاوی اطلاعات تماس و کروکی محل واقع‌شدن آنها هدایت می‌کند.

یک فروشگاه خرده‌فروشی یک کد کیو آر در کنار محصولات خود در داخل فروشگاه قرار داده است که مشتریان از طریق آن می‌توانند روش استفاده از محصول و نظرات دیگر مصرف‌کنندگان را مشاهده کنند.

تبلیغ یک موسسه غیرانتفاعی در اطلاعیه خود از یک کد کیو آر برای هدایت کاربران به صفحه اهداء و کمک به آنها هدایت می‌کند.

یک رستوران از یک کد کیو آر بر روی منوهایی که به خارج از رستوران برده می‌شوند استفاده کرده که کاربران را به نسخه موبایل وبسایت رستوران جهت ثبت سفارش و رزرو میز و … هدایت می‌کند.

یک کمپین تبلیغات انتخاباتی از کد کیو آر استفاده کرده که کاربر را به نسخه موبایل وبسایت این کاندید هدایت کرده و در آنجا کاربر با سرگذشت، فایل سخنرانی و اهداف و برنامه روبرو می‌کند و همچنین با روش‌های کمک و همکاری با این کاندید آشنا می‌سازد.

برای تبلیغ یک فیلم سینمایی از یک کد کیو آر استفاده‌شده که امکان دانلود آنونس کوتاهی از فیلم همراه با اطلاعات تکمیلی و همچنین امکان باخبر شدن از شروع به پخش سراسری فیلم را ممکن می‌سازد.

یک بنگاه املاک از کدهای کیو آر در کنار هریک از تصاویر ملک‌های ارائه‌شده برای فروش استفاده کرده است که اطلاعات تکمیلی در مورد هر یک در اختیار کاربران و مشتریان قرار می‌دهد.

برخی از دیگر مزایای استفاده از این کدها در فعالیت‌های بازاریابی شما

راحتی کاربر

دوستدار محیط‌زیست

مقرون‌به‌صرفه

تطبیق‌پذیر

مستقل از سخت‌افزار پیچیده

قابل‌اندازه‌گیری

تمایز رقابتی

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !