خانه / بزرگان کسب و کار / سوالی که استیو جابز هر روز از جانی آیو می پرسید

سوالی که استیو جابز هر روز از جانی آیو می پرسید

بنیان‌‌گذار اپل می‌خواست کمک کند مدیر ارشد طراحی‌اش تمرکز بالایی داشته باشد.چهار سال پس از مرگ جابز، آیو دوست و همکارش را به عنوان فردی با تمرکز بسیار بالا به یاد می‌آورد.استیو جابز، «جانی آیو» (Jony Ive)، مدیر ارشد طراحی اپل را “شریک معنوی‌اش” می‌دانست و این دو مدیر یک رابطه‌ی بسیار نزدیک حرفه‌ای و شخصی داشتند. جانی آیو ذهن خلاق برتر در پس طراحی آیفون‌ها و بسیاری دیگر از محصولات اپل است و اولین آیفون را او طراحی کرد.

ive

چهار سال پس از مرگ جابز، آیو دوست و همکارش را به عنوان فردی با تمرکز بسیار بالا به یاد می‌آورد. از دید آیو، بارزترین ویژگی شخصیتی بنیان‌گذار اپل، مهارت‌اش در حفظ تمرکز هنگام کار بود.

آیو می‌گوید او هیچ‌وقت نتوانست از نظر تمرکز به سطح جابز برسد، اما یک تمرین روزانه باعث شد او بفهمد که نه گفتن چه حس خوب و رضایت‌بخشی دارد. تقریبا هر روز جابز از آیو یک سوال را می‌پرسید. آیو گفت: “او سعی می‌کرد به من در افزایش تمرکزم کمک کند و می‌پرسید،

«امروز چندبار گفتی نه؟»”

به نظر جابز هرچه بیشتر نه بگوییم بهتر است. جابز برای این که تمرکز بسیار بالایی داشته باشد، همیشه بسیاری از فرصت‌ها را رد می‌کرد، حتی اگر آن فرصت‌ها واقعا عالی بودند. آیو گفت: “اینکه بتوانید به چیزی که با شور زیادی به آن اعتقاد دارید نه بگویید تا تمرکزتان را متوجه کارتان کنید، نیاز به نظم و قدرت زیادی دارد. این کار بسیار سخت، اما در عین حال واقعا موثر است. این کار، تمرین یا یک عادت نیست… بلکه یک مهارت فوق‌العاده است.”

آیو در مورد قوه‌ی تمرکزش در مقایسه با جابز کمی متواضع بود، اما جابز قبلا گفته بود: “آیو در میان تمام کسانی که با آنها آشنا شدم، بیشترین تمرکز را دارد.” آیو درباره‌ی سمت جدیدش و استرس‌های آن هم صحبت کرد و گفت که به دلیل مسوولیت‌های زیادش تحت فشار و استرس زیادی قرار دارد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

منبع: Inc

درباره مهدی قربانی

مهدی قربانی هستم روزنامه نگار و کارشناس فناوری اطلاعات نگاهی هم به اجتماعی که در آن زندگی میکنم دارم علاقمند به عکاسی و مارکتینگ

دیدگاهی ثبت کنید

برو بالا !